Ako pripraviť zelený čaj
- Vezmeme 6 gramov zeleného čaju a vložíme ich do konvičky o objeme 140 ml.
- Pripravíme si 1l vody a zohrejeme ju na 100 °C.
- Najprv si najeleme 140 ml vody do pohárika a počkáme 2 minúty, aby sa nám voda ochladila na cca 80 °C.
- Čaj v konvičke pomaly prelievame vodou z pohárika o objeme 140 ml vody a nechávame lúhovať.
- Prvý nálev lúhujeme 1 minútu a potom čaj prelievame do pohárika.
- Pri príprave druhého nálevu najprv opäť vodu ochladíme a po preliati do konvičky, čaj lúhujeme a čakáme 45 sekúnd. Potom čaj prelejeme do pohárika.
- Vodu pre tretí až piaty nálev, taktiež chladíme 2 minúty a potom čaj lúhujeme 30 sekúnd.
- Podľa momentálnej teploty, vodu pre ďalšie nálevy chladíme na 80 °C a dĺžku lúhovania prispôsobujeme intenzite a chuti čaju a čas predlžujeme.
Dĺžka lúhovania sa može pri rôznych zelených čajoch líšiť.
Kagoshima - Japonsko
Vypestované v Kagoshime – Japonsko
Tento čaj sa pestuje na jedinečnom mieste v čajových záhradách japonskej prefektúry Kagoshima (Kagošima), ktorá leží na ostrove Kjúšu.
História pestovania čaju v prefektúre Kagoshima siaha až do obdobia Edo (1603-1868). Prvé čajové plantáže v tejto oblasti boli založené v 17. storočí a čoskoro sa stala Kagoshima významným centrom pre pestovanie a spracovanie čaju. Poľnohospodári využili priaznivej klímy Kagoshima, ktorá je ovplyvnená teplými morskými prúdmi, a vhodným prostredím pre vytvorenie ideálnych podmienok pre rast čajovníkov.
V priebehu času sa pestovanie čaju v prefektúre Kagoshima stalo ešte dôležitejším, a to najmä počas obdobia Meidži (1868-1912), keď došlo k modernizácii a inováciám v čajovom priemysle. Kagošima sa stala jedným z popredných japonských producentov čaju a to aj vďaka vývoju nových odrôd a techník pestovania.
Dnes je prefektúreKagoshima jedným z najväčších a najdôležitejších čajových regiónov v Japonsku. Produkcia v tejto oblasti sa zameriava na rôzne druhy, vrátane čaju Sencha, Bancha a Gyokuro. Kagoshima je známa svojou vysokou kvalitou čaju, ktorý je obľúbený aj na medzinárodnom trhu.
Kagoshima sa vyznačuje aj ekologicky udržateľným prístupom k pestovaniu čaju. Miestni farmári často využívajú tradičné metódy pestovania a zberu čaju, ktoré minimalizujú použitie chemických hnojív a pesticídov. To prispieva k tomu, že čaj z prefektúry Kagoshima je cenný pre svoju prirodzenú a čistú chuť.
Ďalšou dôležitou súčasťou čajového priemyslu v prefektúre je snaha o udržateľnosť a inovácie. Výskumné centrá spolupracujú s miestnymi farmármi na vývoji nových odrôd čaju a zlepšení procesov pestovania. To zahŕňa aj vývoj organických a ekologicky šetrných metód.
Pestovanie čaju v oblasti Kagoshima je dokonalým príkladom toho, ako tradície a moderné inovácie môžu spoločne tvoriť prosperujúce odvetvie s vysokými štandardmi kvality.